Az építési/bontási hulladékok kezelésének szabályait a 45/2004. (VII.26.) BM-KvVM együttes rendelet tartalmazza. A rendelet értelmében az építési hulladék mennyiségének meghatározását, és szabályozott kezelését az engedélyezési eljárás során tervezni kell.
A dokumentációban szükséges annak kiszámítása/tervezése, hogy a kivitelezés során a 45/2004. (VII.26.) BM-KvVM együttes rendelet 1. sz. mellékletében felsorolt hulladékok közül fajtánként mennyi keletkezik;
Amennyiben a hulladékok mennyisége nem éri el (külön egyik csoport mennyisége sem!) a rendeletben előírt küszöbértéket, tervezői nyilatkozatot kell tenni erre vonatkozóan, egyben a kivitelezés során keletkező mennyiségeket kimutatni hulladékfajtánként;
Ha akár egyik hulladékcsoport mennyisége is eléri az előírt küszöböt, köteles csatolni tervező a kérelemhez az építési/bontási tevékenység során keletkező hulladékokról a rendelet szerinti építési/bontási hulladék tervlapo(ka)t.
Felhívjuk a figyelmet, hogy fentiek hiányában 45/2004. (VII.26.) BM-KvVM együttes rendelet 9.§-a értelmében 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet 7.§ (1) bekezdés szerinti szakhatósági hozzájárulás nem adható!
A hulladék további könnyebb hasznosíthatósága érdekében az építési/bontási hulladékokat a hulladék anyagának és további hasznosításának megfelelő gyűjtőhelyen elkülönítetten kell gyűjteni mindaddig, amíg nem kerül hasznosításra/kezelésre.
Az elkülönítetten gyűjtött építési/bontási hulladékot - amennyiben az műszakilag lehetséges - az építtető az építés során használja fel, illetőleg a külön jogszabály előírásainak megfelelő hulladékkezelőnek adja át.
Az építés során a 45/2004. (VII.) BM-KvVM rendelet 1. sz. mellékletben rögzített küszöbértékeket meg nem haladó keletkező inert-hulladékról inert-hulladéklerakóra történő szállítással kell gondoskodni, az önkormányzati rendeletek betartásával.
Az építési hulladékkal kapcsolatos nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségeknek a hulladékkal kapcsolatos nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségekről szóló külön jogszabály (164/2003. (X. 18.) Korm. rendelet) alapján is eleget kell tenni.
A hulladékok csoportosítása "A hulladékok jegyzékéről" szóló 16/2001. (VII. 18.) KöM rendelet alapján történik, amely EU kompatibilis, tehát Európa szerte egységesen használandó. Az építési és bontási hulladékokat a rendelet 1. számú melléklete (hulladék lista) a 17. főcsoport alatt ismerteti.
Az építési és bontási hulladék alatt legelterjedtebben mindenki a jellegzetes "sitt" hulladékot érti, amely a háztartásokban is keletkezik egy-egy átépítés, közfalbontás, bővítés során is. Az építési és bontási hulladékoknak több megjelenési formája van a keletkezés helyszínétől függően.